Jump to content
  • GUESTS

    If you want access to members only forums on HSO, you will gain access only when you Sign-in or Sign-Up .

    This box will disappear once you are signed in as a member. 😀

  • RECEIVE THE GIFTS MEMBERS SHARE WITH YOU HERE...THEN...CREATE SOMETHING TO ENCHANT OTHERS THAT YOU WANT TO SHARE

    You know what we all love...

    When you enchant people, you fill them with delight and yourself in return. Have Fun!!!

Sign in to follow this  
Finlander

Where is the loewst price for Propane?

Recommended Posts

I can get my 20# tank filled for less than $10.00 up at Osakis bait shops.
Just wondering why they charge so much here in the cities?
The cheapest I found is around $17.00.
What gives? Is the propane better here or what? mad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yes FINLANDER propane is better down here. it has less travel time in the pipe making it purer and more odiferace and of a highly better grade. It is well worth the extra price considering the additional BTU's. You will find you only need to fill your propane bottle half as many times. In fact it may be worth the time to drive down from Osakis to fill in the cities :rolleyes

Share this post


Link to post
Share on other sites

I find the U-Haul store in east St. Cloud to be the cheapest around here. I last paid around $8 to fill a 20-pounder.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Where is the U-haul post in St. Cloud. For how much propane I use during the season it would be nice to save a few bucks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cabin Fever in Victoria = 12.00
Flying red horse in Eden Prarie 14.00
Farm supply in Waconia= 10.00

Prices for 20 lb cylinders

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uhaul in St. Cloud is on east side off HighWay 10 right by Burger King.. I also think they are the best price for the area...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hate to say it, but only 3.95 for a twenty pounder,
19.75 for a hundred pounder here.
.84 a gallon into my 500 gallon tank and we refill the small bottles from it.
4.7 gallons in a twenty,
23.6 in a hundred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I second the U-Haul post, the one by my house will fill a 1/2 full tank and only charge you for the amount of gas they gave you, not the full price as if it was empty.

Ole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good topic...although instead of just listing the cheapest, can anyone post what and where they are paying for the propane...this may help people not only find less expensive propane, but closer locations than they might have thought.

Share this post


Link to post
Share on other sites

It's about $8 for a 20 lb. at the places which fill them and $13 on up at the exchanges in Cambridge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Well the best prices aren't at LeRoy's in Bloomington. I went there out of convenience for the first and last time. 5# tank and costed me $9. $2.35/lb.

Anyone know how many lbs are in a gallon for propane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anyone got any updates to this topic for businesses selling propane in/near Bloomington?

Share this post


Link to post
Share on other sites

It's interesting that propane is sold primarily by the lb. vs gallon. I recently reloacted here from AZ and I have a 1/2 ton truck I run on propane or gasoline. LP in AZ was, on average, $1.10/gal. By far cheaper than gasoline. I have a 60gal LP tank in the box of the truck and seldom get to use it here as the LP prices here in the Metro are out of line. Most cases are $2.00/gal (4lbs/gal). What is up with that?? Especailly when gasoline is $1.45 on avg and I get 14 mpg w/LP and 16 mpg w/gasoline. Anyway, I've found in Litchfield that LP is $1.35/gal and when in Princeton it was $1.35-$1.39/gal. Otherwise all the other places in the metro I've tried to find is pretty much in the $10-12 per 20lb tank. I appreciate any tips on cheaper propane. I like paying $1.30/gal of LP vs. $1.45 for gasoline.

Share this post


Link to post
Share on other sites

TNT4ME - That's a great price on propane for your 500 gallon tank! Who's your gas supplier? Do you own your own tank? What's your secret. Best price I could get my tank filled for was .989/gallon on a pre-buy.

[This message has been edited by chucker (edited 12-16-2003).]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Your Responses - Share & Have Fun :)

    • A good bottle of bourbon or case of beer might make a difference.....
    • Great feedback.  I guess I will go with the single stage.  Just wish I had a solution for keeping the plow driver from pushing our entire culdesac's snow onto my lawn.
    • I have a Gen1 Helix 5 and love it on the ice, but also use it on my kayak. If I were to do it over again I would have got the 7" or bigger. Its not so much an issue on the ice but DI/SI is hard  to fully utilize on a 5" screen.
    • I always use 6lb mono for jigging rods and And 8lb mono on deadsticks. No leaders for me I’ve debated it but it doesn’t really seem to make a difference if you have one or not. 
    • My thinking is the grease would make up for the gap, but wasn't sure if it'll still have too much play. Yet, don't want it too tight where it gets stuck.
    • I think the tube is DOM 1/2" thick. Was afraid 1/4" too thin and cannot find any other tube that would fit another solid rod inside. Don't want to get something I have to get machined $$$... At least with arm I can pull out and have another made if not good. Not sure how to make the grooves with hand tools?
    • I live in the burbs  on a cul-de-sac and the plow always leaves a huge pile at the end of my driveway. I bought a single stage Toro, and while I don't have a 2-stage to compare it against, I would definitely buy a single stage again. It's plenty powerful enough to handle the deepest, heaviest snow that accumulates on the driveway. When it comes to the pile at the end of the driveway, you just have to work your way though it by backing out and pushing into it again. Of course, if you're out of town or something and the pile at the end of the driveway freezes you might need to get out a shovel. But for most snowfalls I can clean the driveway in a matter of minutes - you almost have to run behind the thing to keep up with it.
    • Not a fan of leaders, far fewer bites with them on.   I typically run 4 or 6 lb test.  I do run 8 lb in water less than 8-10 ft.  I do this because thr fight is usually off to the sides of the hole, and the line contacts the ice edge at sharper angles.    
    • Just ordered the 16 piece jig kit yesterday. I am excited to get them and get out on the ice as soon as it is safe!
    • Hey,   What lb test line should I be using for Walleyes?  I've been using 4 lb but that seems a little light and I don't want to lose the big one, but don't want to get too heavy either.  Also, what's your input on using a leader?  I haven't but just wondering if I am missing something.
×