Guests - If You want access to member only forums on HSO. You will gain access only when you sign-in or Sign-Up on HotSpotOutdoors.

It's easy - LOOK UPPER right menu.

Sign in to follow this  
Followers 0
Christopher Quast

How much does it roughly cost to fill a 100 lber + a couple other ???

19 posts in this topic

Just curious if anyone has filled one lately and if so how much did you pay this year? I have been contemplating on going with a 100lber for less refilling reasons throughout the season, if you fill a 100 lber vs say a 20,40lber is it cheaper per pound then?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I had a 100 lb and a 11 lb bottle filled last week for 69.00

Share this post


Link to post
Share on other sites

Really??? Thats pretty reasonable Last year I believe I was paying 25 bucks to get my 40 filled. Seems high to me on my end, where do you have yours filled at?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brandt's on Mille Lacs charges $85 for a 100 lbs tank brought out to your ice house. I think that's up from $60 last year.

Share this post


Link to post
Share on other sites

If you can find it for around $.80 cents or less a pound your doing good!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I filled up a ten pounder on Sat. it was $9.80. That was in Farmington.

Sifty

Share this post


Link to post
Share on other sites

I agree I pay just a bit less that 81 cents @ pound. But I buy from a guy that only sells propane and propane appliances.. And he is not Hank Hill LOL

Share this post


Link to post
Share on other sites

I agree I pay just a bit less that 81 cents @ pound. But I buy from a guy that only sells propane and propane appliances.. And he is not Hank Hill LOL

I have a wood stove in my fish house... It cost me $3.17 in gas for the chainsaw and 3 hours of work, logging, splitting and stacking to heat my fish house for the entire winter season.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I used to burn wood in the fish house... but got lazy and use the LP now.... set the thermostat and put my feet up

Share this post


Link to post
Share on other sites

This is in Brookings, SD. I filled a 100# tank for work two weeks ago for 50 bucks at our local coop. That didn't include tax as a work for the city.

Share this post


Link to post
Share on other sites

locally up here, propane is 1.49 a gal and it looks like it might go lower, so at 1.49 per gal and 4.25# per gal equals about .35cents per pound.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Just filled my 100#er the day before thanksgiving for $65

Share this post


Link to post
Share on other sites

Could you guys tell me where you had them filled also so I know where to start looking around here

Share this post


Link to post
Share on other sites

Called MidCountry Co-op in Cologne the other day, here were their prices..

20# $16.95

30# $21.95

40# $21.95

100# $54.95

Waconia Farm Supply was quite a bit higher. I cant remember the exact prices, but I think when I filled up a couple tanks, the 20# was $18.95 and 30# was $24.95.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 1999 built my fish wheeled house with a wood burning stove. In 2000 yanked it out and put in an Empire furnace, stove with oven, and two propane lights. Best grand I've ever spent. Less time dealing with starting a fire and more time to fish.

Propane has been comming down with the price of gas and diesel lately. I know several people who heat there homes with LP who pre-bought this Summer and now the price is quite a bit lower.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I used to burn wood in the fish house... but got lazy and use the LP now.... set the thermostat and put my feet up

My buddy and I debated that for a long time... And then went wood...

The final selling point was that once the stove paid for itself (Which it has) I'm basically heating for free... I mean I cut down 1 tree, and then scrap wood from my wood shop and it heats us for an entire winter...

My other friend who has a propane heater went through 250 pounds of propane last winter, to the tune of about $230...

That's an extra $230 going to help buy an H20... Or $230 going into a college fund... Or an extra truck payment.

As for time spent starting a stove, and loading wood... In grand total... It's not much different than the time lost when that low tank peters out on pressure when it's 2:00 am and -20 outside. Or that regulator buys the farm for some reason.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0